Powódź Bieruń

Aktualności

Fotorelacja- podwyższony poziom wód w rzekach

02 lipca 2011
Fotorelacja- podwyższony poziom wód w rzekach

Po intensywnych opadach deszczu zaczęły wzbierać nieznacznie rzeki Wisła i Gostynka w Bieruniu.

Z uzyskanych informacji od Straży Miejskiej w Bieruniu wynika, iż stany ostrzegawcze wód w rzekach na terenie Bierunia nie zostały przekroczone. Na pytanie skąd brane są rzeczywiste dane o stanie wód w Bieruniu, oficer dyżurny uprzejmie poinformował, iż Straż Miejska posiada program, który monitoruje stan rzek w zlewni małej Wisły. Nie jest to może rzeczywisty stan, ale jednak pozwala na monitorowanie poziomów wód w rzekach.

Czy zrekonstruowany 300. m odcinek wału rzeki Wisły w rejonie tzw. "portu" w Bijasowicach spełnia swoją rolę?
Jak mówi Pan Roman Ż: "Narzut kamienny na wale Wisły zdaje egzamin tylko i wyłącznie w sytuacji obniżonego poziomu lustra wody. Natomiast przy niewielkim wezbraniu rzeki (taki jak występuje teraz) nie spełnia już swojej funkcji ochronnej. Narzut kamienny znajduje się pod wezbraną wodą Wisły, wypłukującą stopę wału."

Prace na wałach rzeki Gostynki trwają po stronie Jedliny w Bojszowach. Na kilku odcinkach wału jego konstrukcja została obniżona i osłabiona w związku z trwającymi pracami budowlanymi. Natomiast od strony Bierunia prace na wale (w miejscu, gdzie w ubiegłym roku został przerwany wał) nie zostały rozpoczęte do dnia dzisiejszego.
Po dwóch miesiącach od zgłoszenia braku klapy w przepuście wału rzeki Wisły, zamontowano nową klapę. Instytucja odpowiedzialna za jej utrzymanie zdążyła przed wystąpieniem wezbrania rzeki.

Na chwilę obecną wydaje się, iż nie ma groźby osiągnięcia stanów ostrzegawczych na rzece Wiśle i Gostynce.  Jednak  w nocy oraz w niedzielę znowu możemy spodziewać się opadów deszczu w Południowej Polsce, co ma decydujący wpływ na poziom rzek w Bieruniu.

Czy tym razem natura będzie łaskawa dla Bierunian?
Zobacz prognozę pogody na najbliższe godziny dla Bierunia.

Zobacz również zdjęcia z poprzednich fotorelacji:30.01, 6.02, 13.02, 20.02, 27.02, 6.03, 13.03, 20.03 , 27.03, 03.04, 10.04, 17.04, 25.04, 1.05, 8.05, 15.05, 22.05, 29.05, 05.06, 12.06, 19.06, 26.06,
Zapraszamy do wyrażania swojej opinii o postępach prowadzonych prac na wałach w Bieruniu. TUTAJ

Jeśli zauważyłeś niepokojący fakt na wale, zgłoś go Straży Miejskiej w Bieruniu, zdjęcia prześlij na adres powodzbierun@poczta.fm. Dokumentację fotograficzną zamieścimy na stronie internetowej www.powodzbierun.pl.
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Zdjęcia

Zrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyZrekonstruowany odcinek wału rzeki WisłyWał na rzece Gostynce Wał na rzece GostynceWał na rzece GostynceWał na rzece GostynceWały na rzece GostynceWał Gostynki od strony JedlinyWał Gostynki od strony JedlinyWał Gostynki od strony JedlinyWał Gostynki od strony JedlinyWał Gostynki od strony JedlinyWał Gostynki od strony JedlinyNaprawiona klapa Naprawiony przepust

Podziękowania

Serce dla Małgosi....

01 sierpnia 2014
.... bo co można dać za serce- tylko serce. Nic innego nie będzie miało takiego wymiaru zapłaty za to dobro, które Małgosia zrobiła dla powodzian. Kolor papieru nie ma tu znaczenia gdy zmierzymy to wszystko co pozostało. Bo czy można zmierzyć poświęcenie, dobroć, bezinteresowność, ...
Ania

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook