Powódź Bieruń

Aktualności

Informacje nt. przepustów i wykaszanych wałach przeciwpowodziowych

20 czerwca 2013
Informacje nt. przepustów i wykaszanych wałach przeciwpowodziowych

Już od ponad tygodnia  w zależności od pogody trwa wykaszania wału przeciwpowodziowego w Kopani na rzece Gostyni. Prace wykonuje firma  Hydromex z Sosnowca. Zakres prac  obejmuje wykoszenie i wygrabienie trawy po jej  przeschnięciu. Niestety prace te są prowadzone jedynie na nowo odnowionym odcinku wału w ramach  gwarancyjnego utrzymania wału.

SZMIW w Bieruniu pomimo naszych licznych uwag uzależnia wykoszenie pozostałych wałów przeciwpowodziowych od środków finansowych, które na ten cel musi otrzymać, a których jak twierdzi przedstawiciel SZMIW nie ma.

Ponadto w dniu 06.06.2013 roku przeprowadzono kontrolę przepustów wałowych na rzekach Wiśle i Gostyni. Celem kontroli było sprawdzenie ich szczelności. W wyniku kontroli stwierdzono, że większość przepustów od strony koryta rzek jest  całkowicie zalana w wyniku wysokiego stanu wody, lecz  nie stwierdzono aby któryś z  przepustów był nieszczelny. Sytuacja ta cieszy bo dowodzi , iż w wyniku działań Stowarzyszenia "Atlantyda", ale również  zaangażowania ŚZMIW w Bieruniu oraz prac wykonanych przez strażaków  z naszych jednostek mamy wszystkie przepusty sprawne.  W większości bowiem przepusty których stan techniczny był wcześniej kwestionowany poddane zostały konserwacji i naprawie. A dziś skutkuje to polepszeniem  sytuacji przeciwpowodziowej w naszym rejonie.


Materiał przygotowany przez Pana Michała Kucza, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia "Atlantyda".

Zdjęcia

wykaszany wałwykaszany wałPrzepust wałowyPrzepust wałowyPrzepust wałowy

Podziękowania

Dziękuję

29 stycznia 2011
"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie" Phil Bosmans Serdeczne podziękowania dla rodziny Wiśniowskich z B...
Rodzina Chrobok

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook