Powódź Bieruń

Aktualności

Czy światu grożą kolejne anomalia pogodowe?

27 maja 2011
Czy światu grożą kolejne anomalia pogodowe?

Naukowcy oceniają, że dramatyczne zmiany klimatu, które doprowadziły między innymi do zeszłorocznych powodzi w Pakistanie czy tegorocznych w Queensland w Australii będą postępować jeśli temperatura na Ziemi będzie wzrastać.

Jak donosi onet.pl - Brytyjscy naukowcy przypuszczają, że zjawiska takie jak El Nino czy La Nina częściej występowały w przeszłości, gdy klimat na ziemi był cieplejszy, na przykład w okresie pliocenu. Efektem El Nino są między innymi susze, pożary lasów, powodzie czy problemy w rybołówstwie. We wspomnianym wcześniej pliocenie poziom dwutlenku węgla na naszej planecie był podobny do współczesnego, a temperatura w atmosferze była jedynie o dwa-trzy stopnie Celsjusza wyższa niż obecnie.

Naukowcy podkreślają, że jeszcze niedawno uważano, że wzrost temperatury wód w Pacyfiku zredukuje zmiany klimatyczne, które doprowadzają do klęsk żywiołowych i permanentnego występowania zjawiska El Nino. Nie przewidziano, że wzrost temperatury spotęguje zmiany klimatyczne. Obecnie wyniki badań i symulacji pozostawiają wątpliwości. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że El Nino nie zniknie w cieplejszym klimacie.

Nowe badania pokazują, że anomalie pogodowe takie jak El Nino czy La Nina obejmują już cały obszar Pacyfiku i można przypuszczać, że będą występowały częściej w towarzystwie ekstremalnych zjawisk – podsumowuje portal physorg.org.

Źródło: onet.pl

Więcej informacji o ewentualnym wpływie El Nino i El Nina na powodzie w Polsce znajdziesz TUTAJ

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Watoły

29 lipca 2014
Niniejszym chciałam serdecznie podziękować Pani Małgorzacie Watole za bezinteresowne zaangażowanie się w komitecie pomocy Powodzianom w 2010 roku w Bieruniu. Jej bezgraniczne zainteresowanie się losem poszkodowanych w tym tragicznym dla Bierunia i Bijasowic czasie, powinno być tylko i wyłą...
Joanna Jonek

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook