Powódź Bieruń

Obrazy po powodzi

Szacuje się, że tereny objęte powodzią w Nowym Bieruniu zostały zalane 40 mln m3 wody (ścieków). Dla porównania w 1997 r. zbiornik Goczałkowicki zgromadził 57 mln m3. Bezpośrednich ofiar powodzi nie było, jednak kilka osób zmarło wskutek przeżytej traumy, były to osoby starsze.
Wielu z nas zostało zalanych, nasze domostwa zostały zdemolowane a straty materialne osiągnęły niewyobrażalny poziom. Nikt z nas nie jest także w stanie zbadać czy zmierzyć spustoszeń, jakie dokonała powódź w ludzkiej psychice. Można stwierdzić, że pomimo likwidacji szkód materialnych, likwidacja powstałej traumy potrwa znacznie dłużej. Niektórzy z nas z tej tragedii nie otrząsną się już nigdy….

  
Podsumowanie skutków powodzi:

 1.   W wyniku podjętych przez siły i środki PSP, OSP i Republiki Czeskiej doprowadzono do usunięcia z zalanych terenów Bierunia wód powodziowych o objętości ponad 41 mln m3 .

      W okresie działań ratowniczych na terenie Bierunia zaangażowanych było:

 • 744 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, mających do dyspozycji 214 samochodów
 • 245 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, mających do dyspozycji 63 samochodów
 • 40 strażaków z Czech, mających do dyspozycji 12 samochodów
 • trzy wysokowydajne czeskie pompy
 • cztery zestawy pompowe Państwowej Straży Pożarnej
 • pracowników służby pogotowia energetycznego, mających do dyspozycji 3 samochody
 • 20 żołnierzy, mających w dyspozycji 2 samochody
 • 145 policjantów, mających do dyspozycji 33 samochody
 • 20 pracowników straży miejskiej, mających w dyspozycji 2 samochody
 • WOPR-owców
 • 395 górników z KWK Piast

   4. Wykorzystano 90.000 worków do piasku

   5. Zużyto 2.000 ton piasku 

   6.Zużyto 47.960 litrów oleju napędowego

   7.Zużyto 3.570 litrów benzyny

   8. Zastosowano 12.500 ton skały dołowej

 

 

Zdjęcia

Prace porządkoweZabrzegZabrzegBijasowicePompa z Czechul. Zuchowastraż wypompowująca wodęwyrwa w wale Wisłypompowanie wodymost na Wiślezniszczony domekPrace zabezpieczające wał na Wiślesprzątanie po powodziHala sportowa przy Gimnazjum nr 1Hala sportowaZniszczony pokójZalany motor Pompy strażackie15 letnia agawaPokój gościnnyAltanka z studniąSkuwanie tynkówOsuszacz powietrzazniszczony domZniszczenia po powodziZniszczenia po powodziSprzątanie po powodziSprzątanie po powodziSprzątanie po powodziSprzątanie po powodziDezynfekcja po powodziRozbiórka domu zniszczonego przez powódź

Podziękowania

12 stycznia 2011
Są takie chwile w życiu człowieka, że nie wie, co powiedzieć. Tegoroczne wydarzenia z maja, kiedy wezbrana Gostynka zalała nasz dom, zabierając niemal dorobek całego naszego życia pozostanie w naszej pamięci na długo. Nie jest rzeczą prostą odrzucić wspomnienia, czy wymazać z pamięc...
Redaktor

Sonda

Gdyby zaistniała konieczność wysiedlenia mieszkańców w związku z budową polderu zalewowego w Bieruniu (Bijasowicach), czy opuściłbyś miejsce zamieszkania w zamian za:

Biuletyn

Facebook